Archiwum krajobrazu

Krajobraz to nie tylko sceneria, w której wydarza się historia,
ale także świadek i uczestnik zdarzeń, przechowujący materiał dowodowy, który może stanowić istotne źródło wiedzy dla badaczy przeszłości.

Badacze przeszłej przemocy z coraz większą uwagą studiują krajobraz, odkrywając, że miejsca, które z pozoru wydają się puste, w istocie pełne są śladów wydarzeń sprzed lat. 

Żydowskie prawo religijne (halacha) zabrania ingerencji w miejsca pochówku, ponieważ narusza to spokój zmarłych. Nowe możliwości techniczne i powiązane z nimi nowe metody badań otworzyły jednak pole dla studiowania i lokalizowania grzebalisk ofiar Zagłady bez ingerowania w nie w sposób właściwy dla tradycyjnej archeologii.

Wystawa prezentuje wyniki badań prowadzonych przez Fundację Zapomniane, zajmującą się poszukiwaniem i lokalizowaniem nieupamiętnionych miejsc pochówku ofiar Zagłady. Jak dotąd Fundacja zlokalizowała około 300 wcześniej nieoznakowanych miejsc pochówku na terenie Polski, oznakowała 100 spośród nich i upamiętniła w sposób trwały kilkanaście. 

Materiał prezentowany na wystawie daje wgląd w sposób prowadzenia badań przez Fundację oraz prezentuje 10 konkretnych przebadanych przypadków — w postaci fotografii i precyzyjnej mapy wskazującej obszar grzebaliska.

Sposób zapisu danych na temat każdego miejsca został przygotowany pod wpływem inspiracji językiem graficznym ISOTYPE stworzonym na początku XX wieku przez Otto Neuratha, żydowsko-austriackiego socjologa związanego z Kołem Wiedeńskim. 

Zestawiając ze sobą zarówno widoki z tych miejsc, jak i materiał z badań bezinwazyjnych, wystawa stara się zwrócić uwagę na wiedzę zarchiwizowaną w krajobrazie – nawet tam, gdzie z pozoru „nic nie ma”. 

Badania prowadzone w miejscach, w których istnieje prawdopodobieństwo występowania szczątków żydowskich ofiar podlegają ograniczeniom wynikającym z prawa żydowskiego (halachy).

Zamiast narzędzi tradycyjnej archeologii,
w celu uniknięcia naruszenia szczątków, stosuje się narzędzia archeologii nieinwazyjnej. Należy do nich analiza zdjęć satelitarnych i archiwalnych zdjęć lotniczych, analiza topografii prowadzona przy wykorzystaniu LiDARu (ang. Light Detection and Ranging) oraz narzędzi geofizycznych (np. georadaru) umożliwiającego identyfikowanie zmian lub obiektów znajdujących się pod powierzchnią ziemi. 

Badacze zajmujący się lokalizowaniem nieoznaczonych miejsc spoczynku ofiar łączą te metody badań z analizą dokumentów archiwalnych, wywiadami ze społecznością lokalną, analizą relacji pozostawionych przez świadków i uczestników zdarzeń oraz generowanych przez te osoby dokumentów, na przykład narysowanych odręcznie map. Kluczowa dla tego rodzaju badań jest także obserwacja terenu w poszukiwaniu materialnych świadków – takich obiektów czy znaków w terenie, które mogą nosić ślady przeszłych wydarzeń lub stanowić punkty odniesienia umożliwiające nawigację w przestrzeni. Dopiero połączenie analizy różnych typów danych umożliwia formułowanie wniosków.

Zarzecze

Fotografia

Fundacja Zapomniane lokalizuje, dokumentuje, oznacza i upamiętnia miejsca pochówku ofiar Zagłady znajdujące się na terenie współczesnej Polski.

Niedawno zespół Fundacji zaczął dokumentować te miejsca za pomocą zdjęć analogowych o wysokiej rozdzielczości, zawierających wiele danych wizualnych, w połączeniu z niezwykle precyzyjnymi pomiarami geodezyjnymi, którym towarzyszą dokładne współrzędne geograficzne wskazujące lokalizację każdego nieoznakowanego miejsca pochówku.

Zdjęcia zostały wykonane aparatem Fujica GSW690 (format 6×9, z obiektywem szerokokątnym 65mm). Ikony zawierające szczegółowe informacje na temat każdej lokalizacji powstały pod wpływem inspiracji ISOTYPE – stworzonym przez Otto Neuratha w latach 30. XX wieku wizualnym „językiem” wyrastającym z utopijnej wiary w siłę nowych środków komunikacji.

Neurath był urodzonym w Austrii żydowskim filozofem nauki, socjologiem i ekonomistą politycznym, jedną z czołowych postaci Koła Wiedeńskiego, znanym także jako wynalazca statystyki obrazkowej. Został zmuszony do ucieczki ze swojego rodzinnego kraju w 1934 roku. Inspiracja niezrealizowaną utopią uniwersalnego języka z lat 30. została wykorzystana przez zespół Fundacji do dokumentowania zbrodni, które nastąpiły wkrótce później.