działamy

NeDiPa: Upamiętnienie w Nowym Trzcianie 8.06.2022

„Boję się różnych rzeczy: głodu, zimna, bólu, ale najbardziej boję się zapomnienia (…). Mężczyźni i kobiety, którzy tu leżą, stracili to wszystko, ich światy i życie zostały doszczętnie zniszczone (…), dziś możemy ocalić ich od zapomnienia” – mówił w środę 8 czerwca 2022 rabin Yehoshua Ellis podczas uroczystości odsłonięcia pomnika upamiętniającego żydowskie ofiary Zagłady w lesie w miejscowości Nowe Trzciano na terenie gminy Szudziałowo (woj. podlaskie). Było to pierwsze nasze upamiętnienie zrealizowane w ramach projektu NeDiPa: Negotiating Difficult Pasts. Dziękujemy naszym partnerom projektowym FestivALT & Urban Memory Foundation za pomoc i wsparcie przy realizacji wydarzenia.

Wspólnie ze społecznością lokalną uczciliśmy pamięć siedmiu mężczyzn w wieku około 30 lat i około 20-letniej kobiety, żydowskich uciekinierów z białostockiego getta, zamordowanych w drugiej połowie 1942 roku. Uroczystość upamiętniająca to efekt wspaniałej współpracy z Gminą Szudziałowo, Nadleśnictwem Supraśl oraz Szkołą Podstawową im. Bohaterów Powstań Narodowych w Szudziałowie. W uroczystości wzięły udział władze lokalne Szudziałowa i sąsiednich gmin, przedstawiciele trzech religii, młodzież ze szkoły w Szudziałowie, przedstawiciele organizacji żydowskich, w tym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, a także – co bardzo dla nas ważne – mieszkańcy Szudziałowa i okolic.

NeDiPa: ruszamy z nowym projektem

Za nami pierwsze spotkanie w ramach projektu NeDiPa: Negotiating Difficult Pasts, które odbyło się w dniu 23 maja 2022 w JCC Warszawa. Celem spotkania — które miało formę Kick-offu dla interesariuszy — było zaprezentowanie projektu kluczowym organizacjom, osobom i inicjatywom działającym w obszarze pamięci i troski o dziedzictwo żydowskie na terenie Polski, byśmy mogli dalej działać wspólnie i by efekty projektu służyły całemu środowisku i wszystkim stronom, które mogą na nim skorzystać.

Cieszymy się, że dzięki wsparciu Komisji Europejskiej będziemy mogli przez najbliższe dwa lata pracować w takim gronie i współpracować z taką siecią ekspertów i partnerów.

Projekt NeDiPa ma na celu wypracowanie usystematyzowanego sposobu podejścia do trudnego dziedzictwa Zagłady w Europie Środkowo-Wschodniej. W czasie najbliższych dwóch lat zrealizujemy wspólnie z naszymi partnerami — FestivALT & Urban Memory Foundation — 29 wydarzeń, w toku których wypracowywać będziemy, wspólnie z ekspertami z wielu dziedzin, DIFFICULT HERITAGE REMEMBRANCE FRAMEWORK, na którą złożą się wytyczne dla różnych grup odbiorców oraz narzędziownie dla aktywistów i działaczy lokalnych.